Taşımacılık Sektörü İçinde Evden Eve Nakliyat

Taşımacılık

Taşımacılık sektörüne baktığımızda yük, eşya ve insan taşımacılığı olarak pek çok çeşidini görebiliriz. Yük taşımacılığında kullanılan yöntemler arasında karayolu taşımacılığı en çok tercih edilen yöntemdir. Tırlar, soğuk hava donduruculu kamyonlar, kamyonlar, daha çok şehir içi nakliyatta kullanılan küçük kamyonetler eşya taşımacılığında kullanılan temel araçlardır. Taşınacak eşyanın miktarına, türüne ve taşınacak mesafeye göre kullanılacak aracı belirlemek işlerin hızla ilerlemesini sağlar. Öncelikle nasıl bir yöntemle eşya taşıtmak gerektiğine karar vermek hem zamandan hem de maddi anlamda tasarruf sağlar. Örneğin tekstil ürünü taşıttığınızda kırılma tehlikesi olmadığı için büyük ambar kamyonları ile naklettirilebilir. Fakat daha hassas şekilde taşınması gereken ürünlerde aynı yöntemi kullanmak büyük zararlara yol açabilir. Doğru paketleme yapılmadığında eşyalar kırılabilir hasar görebilir. Bu risklere karşı eşyaya uygun taşıma şekli belirlenmelidir. Böylece oluşabilecek sorunlar en aza indirilmiş olur. Şehir içi ve şehirlerarası taşımada tercih edilecek firmalarda da belirlenen kriterlere uygunluk aranmalıdır.

Evden Eve Taşımacılıkta Yöntemler

Nakliyat firmalarının çalışma yöntemlerine baktığımızda çoğunun farklı olduğunu görebiliriz. Bazı firmalar sadece belirli illere ve belirledikleri ürünleri taşırken birçok firma da hem şehir içi hem şehirler arası faaliyet göstermektedir. Bu firmalar arasında evden eve nakliyat işi yapanlar da bulunur. Evden eve nakliyat denilince  aklımıza gelen mevcut evdeki bütün eşyaların paketlenip taşınılmak istenilen eve nakledilmesi işidir. Bu işi de yine http://adiyamanevdenevenakliyat.org/ gibi pek çok nakliye firması farklı yöntemleri kullanarak yapmaktadır. Öncelikle taşınılacak eşyalar belirlenir. Bu eşyalar büyük boyutlardaki dolap kitaplık tarzı demonte edilebilen ürünlerse parçalara ayrılarak taşımaya elverişli hale getirilir.

Evden Eve Nakliyat

Daha sonra bütün eşyalar özenle paketlenerek düşme çarpma gibi durumlara karşı sağlam şekilde korunması sağlanır. Bu paketleme esnasında eşyaları türlerine göre sınıflandırmak büyük kolaylık sağlar. Mutfak eşyalarını aynı kutulara, kıyafet ev tekstili ürünlerini, kitapları, temel ev eşyalarından koltuk halı gibi eşyaları ayrı ayrı ambalajlamak hem taşıma sırasında hem de yerleştirme zamanında işlerin daha hızlı ilerlemesine yardımcı olur. Eşyaların taşınması en önemli aşamadır. Son dönemlerde evden eve nakliyat firmalarının sıkça başvurduğu yöntemlerden biride asansörlü taşımadır. Eşyalar bulundukları evlerin balkonlarına çıkartılır. Raylı asansör sistemi ile balkondan ya da pencereden sepetlere yerleştirilen eşyalar aşağıya taşınır. Daha sonra nakliye aracına yüklenir. Gideceği yere kadar güvenle taşınan eşyalar yine aynı yöntemlerle eve çıkartılır. Daha sonra ev içi yerleştirmeler ve monte edilmesi gereken eşyalar birleştirilerek kullanıma hazır hale getirilir. Böylece ev taşımak isteyen kişiler bu meşakkatli, işi daha kolay bir yöntemle halletmiş olurlar.

Evden Eve Taşımacılıkta Dikkat Edilecek Konular

Evden eve nakliyenin ev taşımak isteyen kişilere sunduğu pek çok kolaylık olmasının yanında firma seçerken de oldukça dikkatli olunması gerekir. Eşyaların ne şekilde taşınacağı, hangi sürede işin tamamlanacağı, taşınma mesafesinin ne kadar olduğu gibi temel bilgiler konuşulmalıdır. Oluşabilecek gecikme ya da zarara karşı hangi tarafın sorumlu olacağı, ödemenin ne şekilde ve ne zaman yapılacağı önceden belirlenmeli ve sözleşme yapılmalıdır. Her iki taraf içinde en uygun yöntem belirlenmelidir. Özellikle sözleşmeler yapılırken firma ile yüz yüze görüşme yapmak daha faydalı olacaktır. Ücret konusunda da yine daha önceden benzer işi yapan firmalardan fiyat teklifi almak piyasa koşullarını öğrenmek açısından ve kıyas yapıp aralarından en uygun firmayı seçmek için faydalı olacaktır. Seçtiğiniz firmanın istediğiniz şartları sağlaması koşulu ile evinizi taşıtmanız eşyalarınızı güvenle emanet etmeniz işlerinizi kolaylaştıracaktır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *